ترک شغل و شروع پیشه ای جدید

Debra Clark مدیر عامل و بنیانگذار DB+CO و همینطور وبلاگ محبوب DB Style است. شغل امروز وی؛(( یک مجمع مربی گری برای مدیران که به آنها کمک میکند تا با تمام آنچه در توان دارند موفقیت همراه با ارضای خواسته هایشان به دست آورند)) از مشکلاتی که خود با آنها دست و پنجه نرم میکرده نشأت میگیرد. او زمانی که در سمت ارشد رشد و استراتژی فیسبوک بود در قله دنیای تکنلوژی به سر میبرد. ولی او متوجه شده برای طی کردن پله های ترقی قسمتی از وجود خود را به دست فراموشی سپرده است. او موفقیتی بدون دست آورد داشت. به همین خاطر تصمیم به راه اندازی DB style به عنوان یک سر گرمی برای قسمتی از وجودش که خلاق و زنانه بود گرفت.
این مقاله به شرح چگونگی ترک شغل و شروع پیشه ای جدید که علاوه بر موفقیت، ارضای خواسته هایتان را به همراه دارد میپردازد.

بدانید کجا هستید.

اگر قرار است که تنها کار کنید، شغلتان را عوض کنید، برندتان را از نو بسازید یا از صنعتی به صنعت دیگر بروید، بیندیشید چرا از وضعیت کنونی ناراحتید؟
قبل از آن که مدیران خود و یا بازار کارتان را متهم کنید، نگاهی به درون خود بیندازید.
کلارک توضیح میدهد:(( این مدیرمه که برام بسیار خسته کننده و آذار دهندست. این جایگاه و نقشم در این شرکت و خود این شرکت که برام خسته کنندست. سال به سال با این که شما در حال کسب موفقیت هستید اما همیشه انگار چیزی کمه! و این برای من یک الگو بود. من باید این الگو رو در طول زمان درک میکردم.))
الگویی که کلارک آن را پیدا کرد، شامل انکار عشق دیوانه کننده اش برای استایل و خفه کردن خلاقیتش درون خود بود.
(( من میخواست شغلی داشته باشم که همه این ابعاد شخصیتی من رو در کنار هم به کار بگیره. من به این نتیجه رسیدم که میخوام در موقعیتی باشم که بتونم توانایی هام، علاقه هام، استعداد و شور و شوقم رو باهم همسو کنم- و همچین جایی وجود نداشت.))
پس در سر خود یک طوفان ذهنی راه انداخت و به اینده ایده خود فکر کرد. او میگوید زمانی که الگوی خود را پیدا کردید، باید شجاعت آن را پیدا کنید که از صد سختی ها و ناخوشایندی ها بگذرید و به خود واقعیتان و خواسته هایتان برسید.

به کاوش اینده خود بپردازید.

زمانی که خاک یک شوق قدیمی از روی افکارتان بلند شد یا یک شور جدید پیدا کردید، به کاوش این نکته بپردازید که چطور میتوانید توانیایی های گذشته خود را با دانسته های حال خود و رویایتان مخلوط کنید.شما میتوانید به تحقیق درباره ایده تان و تست آن قبل از ترک ثبات شغل حال حاظر خود بپردازید.

وقتی کلارک در فیسبوک بود، یک صفحه فیسبوک ساخت که بعد ها تبدیل به بلاگ محبوبش شد و به او این اجازه را داد تا با حفظ شغل خود با زمینه های کاری اش بیشتر اشنا شود و با تولید محتوا یک جامعه برای خود به وجود آورد.
(( اولش یک سرگرمی برام بود. ساخت چیزایی که به نظرم دوست داشتنی میومدن. میتونست توی خونه باشه یا بیرون از اون، و یا حتی تو دفتر کارم. و این جواب داد!))

صبور باشید.

رشد رویایتان نیازمند زمان، زحمت و پافشاریست تا تبدیل به چیزی شود که بتواند شما را کاملا پشتیبانی کند. اماده باشید تا ساعت های قبل و بعد از کار خود را برای ماه ها یا سال ها به آن اختصاص دهید.
(( من همه وقت بعد از ظهرام و اخر هفته هام رو صرف ساخت صفحه فیسبوکم میکردم. از پولم برای تبلیغات فیسبوک استفاده میکردم تا بتونم با جامعه های بزرگ تری در تماس باشم و با دوستای زیادی درباره چطور بزرگ کردن بلاگم حرف میزدم))

از موفقیت های گذشته خود برای ترقی کارتان استفاده کنید.

قابلیت ها و توانایی های شما که از کار قبلی تان سرچشمه میگیرد هم میتواند نقش مهمی در ارائه خدمات به مشتریارن و افرادی با پتانسیل کاربری شما داشته باشد، پس مطمين شوید که همه آنها را میدانند. آیا افراد پیشه و یا جامعه شما میدانند که چه کسی هستید و تا به حال چه کار هایی کردید؟ کلارک اشاره میکند که دانستن موفقیت ها و توانایی های او در شغل گذشته اش توسط افراد نتنها باعث شد که کار او راحت تر و آسان تر شود، بلکه به افراد القا کرده که او تا به چه اندازه میتواند تاثیرگذار باشد.

با شبکه افراد حال حاضر خود در تماس باشید.

از انجایی که در حال عوض کردن شغل و پیشه خود هستید، شاید فرض کنید که باید از صفر شروع کنید و شبکه سازی را از سر بگیرید. ولی اینطور نیست.
کلارک با همان افراد شبکه خود، نه برای تبدیل کردن آنها به مشتری محصول، بلکه برای استفاده از نظرات آنان و شبکه افراد اشان با آنها تماس گرفت.
((من فکر میکنیم که در تماس بودن با شبکه افرادم و درخواست نظر هاشون و به دنبال موقعیت بودن بینشون خیلی مهم بود))

با برنامه شروع به کار کنید.

اگرچه که برای شغل جدیدتان هیجان بسیاری دارید، ولی تبلیغ کارتان بلافاصله بعد از شروع و راه انداختن یک جشن بزرگ کار عاقلانه ای نیست.
کلارک برند خود و خدماتش رو در طول زمان تغییر داد.
(( من به شدت به این اعتقاد دارم که در کنار راهت، کارت رو تغذیه کنی تا ببینی ایا میگیره و رشد میکنه یا نه؟ من وقتی که فیسبوک رو ترک کردم، در کنار کمک به شرکت ها برای تطبیق کارشان با استراتژی های اجتماعی و مبایل، به سهامداران کنم میکردم که استعدادشون رو پرورش بدن. به همین خاطر وقتی به اون ارگان ها و مدیران برگشتم و گفتم ” من کارم رو متحول کردم و حالا دقتم روی مربی گری رهبری زنانه”  جلو تر، خودم رو در این نقش ثابت کرده بودم))

تعریفی از موفقیت برای خود داشته باشید.

اگر میخواهید کاری بر اساس خواسته ها و شروشوق خود بسازید، باید تعریف دیگران از موفقیت را نیز کنار گذاشته و از موفقیت برای خود تعریفی داشته باشید.
((من فکر میکنم که برای مدت زیادی موفقیت من بر اساس اون چیزی بود که در خانوادم بهم گفته بودن یا اجتماع بهم القا کرده بود– موفقیت بدون ارضای احساساتم برای من موفقیت نیست. به همین خاطر من باید موفقیت رو دوباره برای خودم معنی میکردم))

تمرکز خود را حفظ کنید.

به محظ این که دپارتمان شغل خود را ترک کردید و کار خود را شروع کردید، شما تبدیل به همه دپارتمان ها میشوید. در شروع ممکن است که بسیار گیج کننده برسد ولی شما باید برنامه ریزی بیرحمانه ای داشته باشید.
(( برای رشد کارم، باید گردش مالی به وجود میاوردم. به همید دلیل محصول و خدمات رو در اولویت خودم قرار دادم. اگر بتونید تصمیم هایی که همیشه در موازات انچه که شما هستید و انچه که کارتون هست بگیرید، راه رو گم نخواهید کرد))

با خودتان روراست باشید.

پا گذاشتن در یک منطقه جدید پر از ترس و شک است. کلارک از دست اندر کاران یک شرکت چند ملیتی بود و باز هم پر از شک بود.
((به جای فکر کردن به کاری که باید بکنید یا کاری که درسته بکنید همیشه یادتون باشه ” شما مهم ترین دارایی خودتونید” هیج کس شما نیست و این برگ برنده شماست. اگر بتونید از بین توانایی ها و علاقه و شورشوق خودتون اونچه که شما رو خاص میکنه بیرون بکشید و با کارتون همسوش کنید، معجزه میشه.))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *