باید بیش از یک ایده ناب در چنته داشته باشید

بسیاری از اوقات افرادی را میبینیم که از ترس دزدیده شدن ایده شان از حرف درباره آن خود داری میکنند و یا افرادی که ادعا میکنند که ایده ناب شان را توضیح داده اند و حال آن ایده از آن ها دزدیده شده است. شاید گاهی از اوقات این مسئله درست باشد ولی در بسیاری از اوقات اینطور نیست.
دقت کنید با این که استیو جابز و هنری فورد به شرکت هایشان برگشتند و دوباره شرکت هایشان شکوفا شد٫ اما هر دوی آن ها به دست همکارانشان اخراج شدند.
افراد بسیاری وجود دارند که ادعا میکنند سرشان کلاه گذاشته اند٫ به دلیل این که ایده پول ساز و ناب خود را با کسی درمیان گذاشته اند. افرادی که فقط ایده ای در حد یک خیال در سرداشته اند و آن را تقدیم به فردی کرده اند که خیال را تبدیل به واقعیت میکند.
یک چیز در تمام این افراد ثابت است: (( من ایدم رو به اونها گفتم و اونا بدون من انجامش دادند)). شما به چیزی فراتر از یک ایده نیاز دارید تا کاری را راه بیندازید. شما باید بتوانید محصول یا خدماتتان را به مشتری برسانید. باید توانایی مارکتینگ محصول خود را داشته باشید. باید بتوانید گردش مالی خود را مدیریت کنید. پس قبل از هر چیز این سوال ها را از خود بپرسید:

ایا این ایده٫ کاری آشکار است؟
در آمریکا یکی از شاخصه هایی که مد نظر U.S Patent برای ثبت پتنت است به شرح زیر است.
نوآوری شما باید غیرآشکار باشد.
به این معنی که نباید هر فردی صرفا با شنیدن ایده شما بتواند آن را عملی کند. اگر ایده شما انقدر ساده است که فردی صرفا با شنیدن آن میتواند آن را عملی کند٫ پس برعکس فکرتان این ایده آن قدر ها هم ناب نیست.
اما اگر حتی شما ایده نابی دارید و آن را برای خود نگه داشته اید٫ ارکانی وجود دارد که قبل از رجوع به VC ها و سرمایه گذاران باید آنرا بدانید.
1. نمونه ای از کار که مشتری جذب کرده باشد
قبل از این که کسی بخواهد تصمیم بگیرد بر روی شما سرمایه گذاری کند یا نه باید چیزی از کار خود برای عرضه به آنها داشته باشید. یک نمونه کار که جذب مشتری کرده باشد ( هرچند هم کوچک اما در حال رشد) به سرمایه گذارانی با این فرض که سرمایه گذاریشان بازگشت مالی خواهد داشت نشان میدهد که کار شما توانایی پول درآوردن را دارد.
اگر نمیتوانید ثابت کنید ایده ای دارید که توانایی پول درآوردن دارد٫ انتظار نداشته باشید که برای سرمایه گذاری بر ایدتان صف ببندند.
2. Business plan
بدون یک بیزینس پلن سرمایه گذارن مطمئن نخواند بود که آیا شما برنامه ای برای کنترل شرکت در حال رشد خود دارید یا نه؟ سرمایه گذاران نیاز دارند بدانند که ایا ریسک های رشد و بزرگ شدن را شناخته اید یا چه برنامه ای برای رشدتان دارید. شما در 3 سال آینده کجا خواهید بود؟ در 5 یا 10 سال چطور؟
3.A viable business model
سرمایه گذاران میخواهند بدانند چگونه مشتری ها را به دست میاورید٫ چگونه محصولات یا سرویس ها را عرضه میکنید و در کل٫ چگونه و چقدر پول در میاورید؟

اگر شما صرفا یک ایده دارید بی آن که از چگونگی تبدیل آن به یک بیزینس خبر داشته باشید٫ فقط یک خیال را در سر میپرورانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *