6 سوالی که افراد قبل از پیوستن به یک استارت آپ نمیپرسند

وقتی بفهمید که افراد به چه اندازه از پرسیدن سوال های مهم قبل از پیوستن به یک استارت آپ غافل میشوند،شگفت زده خواهید شد.
افراد اغلب اطلاعات پایه هماننده: نقش، مزایا، پاداش و … را به دست میاورند اما در اشاره به بعضی موضوعات حیاتی در باره استارت آپ ها ناکام میمانند.
دلایلی که افراد اشاره ای به این موضوعات نمیکنند و یا سوالی درباره آن ها نمیپرسند میتواند «من حتی بهش فکر نکرده بودم» یا «میخواستم بپرسم ولی پرسیدنش کاره به نظر خوبی نمیامد» باشد.
سوال هایی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم سوال هاییست که باید هر شخص قبل از پیوستن به یک استارت آپ آنها را بپرسد، اما در بسیاری از موارد ناپرسیده باقی میمانند.
ما در اینجا از مطرح کردن سوال های پایه که بیشتر افراد از لازمه پرسیدن آن اگاهند صرف نظر کرده و تمرکزمان را بر روی سوالاتی که بیشتر ناپرسیده باقی میمانند میگذاریم.
پ.ن: منظور ما پرسیدن مستقیم همین سوالات نیست. ما در حال سعی برای نشان دادن موضوعات مهمی هستیم که باید به آنها اشاره کنید.
۶ سوالی که افراد قبل از پیوستن به یک استارت آپ نمیپرسند
۱- آیا بنیانگذاران در مسال دشوار با یک دیگر کنار میایند؟
دانستن پس زمینه و گذشته بنیانگذاران یک استارت آپ بسیار مهم است. اینکه چگونه با هم اشنا شده اند؟ آیا در قبل با یک دیگر کار کرده اند؟ و یا چه چیزی باعث همکاری آنها در این استارت آپ به خصوص شده است؟
بسیاری از شکست استارت آپ ها به خاطر فشارهای بازار نیست، بلکه شکست آنها به دلیل کنار نیامدن بنیان گذاران و هم عقیده نبودنشان درباره مسال مهم است.شما با سوال هایتان باید به عمق رابطه بنیانگذاران پی ببرید که آیا با یک دیگر کنار می آیند یا خیر؟
۲- آیا شما با تیم این استارت آپ کنار میایید؟
تیم های استارتاپی همانند رشته های به هم گره خورده اند. اگر نتوانید تقریبا با تمام افراد گروه کنار بیایید کار برایتان بسیار سخت خواهد شد.
جدا از این که برای بنیان گذاران و دیگر اعضای تیم احترام قا‌ئلید باید این سوال را از خود بپرسید که « ایا من از این افراد خوشم میاید؟» اگر قادر به تصور کار کردن، آن هم بیش از ۶۰ ساعت در هفته در کنار آنها نیستید، بهتر است فکر دیگری برای خود بکنید.
۳- پس زمینه ایده پایه چیست؟ چه ایده های دیگری ارزیابی و کنار گذاشته شده اند؟
گاهی اگر ایده بسیار نو و تازه باشد باید نگران شوید. در بیشتر اوقات بنیانگذارن هنوز شانس فکر به تمام جزئیات ایده و ارزیابی آن را به دست نیاورده اند. باید نسبت به گروه های استارتاپی که در هفته اول به ایده ای رسیده اند و در هفته دوم شروع به استخدام میکنند بد گمان بود چون آنها به قدری شیفته ایده خود شده اند که برای شروع توان صبر ندارند. اما اشتباه برداشت نکنید. هیچ مشکلی در جزئی از یک استارت آپ نو پا بودن نیست ـ ولی احتیاط کنید و بدانید که در چه حالتی قرار دارید و برای یک تغییر جهت کلی در ماه های اولیه آماده باشید.
۴- چقدر بودجه موجود است و این بودجه از کجا امده است؟
اگر استارت آپ مورد حمایت سرمایه گذاری قرار گرفته باشد، پیدا کردن سرمایه گذاران و میزان سرمایه گذاریشان نباید کار سختی باشد. در بیشتر اوقات این اطلاعات در دسترس عموم قرار میگیرد. اما اگر اینطور نبود پرسیدن آن ایرادی ندارد. میتوانید از سوال هایی همانند: «برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟» «آیا برنامه ای برای همکاری با سرمایه گذار خارجی دارید؟ اگر بله، چه زمانی؟» استفاده کنید.
یک چیز را به یاد داشته باشید، هیچ چیز جای پول را نمیگیرد. اینکه «چندین سرمایه گذار برای سرمایه گذاری علاقه نشان داده اند» خوب است، اما کافی نیست.
۵- بنیانگذاران در این استارت آپ به دنبال چه چیزی اند؟
سعی کنید کلیشه ها را کنار بگذارید. واقعا آنها به دنبال چه چیزی اند؟ ساخت محصولی با شهره جهانی؟ به دست اوردن پول؟ شانسی برای کار کردن در کنار دوستانشان؟ هیچ جواب درست یا غلطی وجود ندارد. اما این کلیدیست برای اطمینان از هم عقیده بودن بنیانگذاران. چون زمان آن فرا خواهد رسید که آنها باید هدف های یکسانی داشته باشدند وگرنه تضاد های عمیقی به وجود خواهد آمد.
۶- استارت آپ برای شما چه خواهد کرد؟
معمولا پیوستن به یک استارت آپ ریسک بزرگیست و کار زیادی نیز میطلبد. از این رو برای هم وزن شدن دو کفه ترازو این مسلئه، شما باید کاملا مطمئن شوید، برای اینکه بتوانید تمام توان خود را بر روی استارت آپ بگذارید- آن هم باید تمام آنچه در توانش است را برای شما بگذارد. آیا میخواید به یک اندازه صلاحیت و کنترل بر روی استارت آپ داشته باشید؟ ایا میخواهید با یک بنیانگذار به خصوص کار کنید؟ استارت آپ موقعیت بزرگی برای رشد محصوب میشود. بلخصوص برای افراد جوان تر و تازه کار. در هیچ جای دیگر جز استارت آپ ها، نمیتوانید تا به این اندازه تجربه های متنوع و دیدی باز کسب کنید. چه استارت آپ برای خودتان باشد چه به آن پیوسته باشید. اگر از این مزایا محروم میمانید ( یا به کل به آن اشتیاقی ندارید) ارزشمند ترین جزء این کار را از دست خواهید داد.
در کل، سطح فعالیت استارت آپ ها درحال رشد چشم گیریست. و فرصت های استارت آپی بسیار گرانبها هستند. اما باید با چشمانی باز در این راه قدم گذاشت و اگر برای بار اول است که میخواهید در استارت آپی کار کنید، این موضوع برایتان معنای مهم تری پیدا خواهد کرد.
توصیه های شما درباره سوال هایی که افراد قبل از پیوستن به استارت آپ ها باید بپرسند چیست؟ لطفا نظراتتان را با ما در میام بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *